Home AĞAÇ ÇEŞİTLERİMİZ

 

Ahşap Deck

Ağaçlar genelde teak, iroko, merbau ve bangkhirai’den ...

 

Deck Uygulama

Dış mekanların dekorasyonunda, suya dayanıklı ahşapla...

 

Decking Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Decking modüler sistem ise istediğiniz zaman istediğiniz ...

 

Uzman Gözünden Deck Çeşitleri

Ahşabın neme adaptasyon hızı: Yavaş. Jatoba’nın aç...

DECK AĞAÇLARI

ZEYTİN AĞACI

Başlangıç olarak sert, daha sonra sert olur, sarımsıdan beyaza kadar renk tonlarına sahip, kısa lifli, düz damarlı, çok sağlam. Özellikle Güney Avrupa’da yetişen zeytin ağacı, Şimşir ağacı ile aynı özellikleri taşımaktadır. Genç ağaç, yumuşak ve çalışılması kolaydır. Kurutma işleminden sonra zeytin ağacı, çok sertleşir ve ondan sonra üzerinde çalışılması çok zor olur. Bu sebepten dolayı modelciler genç ağaç kullanmalıdır. Gerekli parçaları yapmalı, daha sonra  modellerine monte etmeden önce uzun bir süre kurutmaya bırakmalıdır.

 

 

TEAK

Rengi dolayısıyla çok hoş bir görüntüsü vardır. Gerçek gemilerde güverte kaplamasında kullanılır. Düz lifli bir yapısı olduğundan Küçük çiçekli modellerde bile güverte kaplamasında rahatlıkla kullanılabilir. Orta sertliktedir. Dayanıklıdır.Gemi modelciliği aşamalarında ideal ahşaplardan birini temsil eder. Çok pahalı ve zor temin edilir
 

ŞİMŞİR

Sert, sarı, ince grenli, düz damarlı ve güçlü. Sert olmasına rağmen işlemesi ve oyma çalııması için iyi bir malzeme fakat çivi çakılacağı zaman yonga atması söz konusudur. (Tüm delikleri, matkap ile açınız.) Küçük parçalar, özellikle oyma, makara, yüzük ve benzeri işler hatta gözle görülür iskelet, çıta sarma ve benzeri parçalar için idealdir. Gemi modelciliği aşamalarında ideal ahşaplardan birini temsil eder. Çok pahalı ve zor temin edilir
 

SAPELLİ

  ReSAPELLİ AĞACIngi dolayısıyla çok hoş bir görüntüsü vardır. Modelcilikte her aşamada rahatlıkla kullanılabilir. Düz lifli bir yapısı olduğundan Küçük ölçekli modellerde bile problem yaratmaz. Orta sertliktedir. Dayanıklıdır. Gemi modelciliği aşamalarında ideal ahşaplardan birini temsil eder. Çok pahalı ve zor temin edilir.
 

OBECHİ

Yumuşak, açık sarı, açık grenli, dayanıklı Batı Afrika’nın geniş bir ağacıdır. Obechi, çalışmaya çok elverişli, (balsanın aksine) çivileri tutar, az kırılgan, balsa’ya kıyasla çok tercih edilir. Dolayısıyla dışı boyanacak veya başka bir ağaçla kaplama yapılacak  tekne sarmalarında idealdir. Hemen hemen tasavvur edilebilir boyutların hepsinde çıta olarak kullanılabilir
 

MEŞE

Sert, hafif orta gri-kahve renkli, dayanıklı, kısa lifli, ayırt edilen damar yapısı. Tam boyutlu gemi inşaatında meşe, genel olarak kereste şeklinde kullanılmaktadır, fakat işlenmemiş kaba olarak gemi modelciliği için uygun değildir. Hem de çalışılması zordur. Aletler keskin olmalıdır. Çivileme güç olduğundan ön delme işlemine gerek vardır. Yapıştırılması iyidir, ancak alkali tutkallarla lekelenme yapabilir, renk verilebilir. Yüzeyler iyi cila kabul eder. Metallerle temasta mavi renk oluşur.
 

MAUN

Sert, kırmızıdan kahveye renkli, kısa lifli, farklı damar yapısı. Yaygın olarak 19. yüzyılın sonlarında tam boyutlu gemi inşaatlarında kullanıldı, fakat meşe gibi, derin damarlı, pürüzlü yapısı vardır. Maun kolayca yarılabilir. Ne yazık ki, diğer ağaçlara oranla renklendirmesi çok zordur.
 

LADİN

Orta sert, sarımsı beyazımsı pembe renk, dayanıklı, orta kuvvette uzun damarlıdır. Ladin tekne sarımı materyali olarak hazır kitlerin içinden bolca çıkmaktadır ve istediğiniz boyutlarda lata olarak piyasalarda mevcuttur. Yalnız çok az olarak gemi modelciliği aşamalarında kullanılabilir.
 

KESTANE

El aletleri ile kolay işlenir. Hafif körleştirme etkisi vardır. Çivilenme, vidalanma, cilalanma ve yapıştırılması iyidir. Rutubetli hallerde metallerle temas ettiğinde korozyona neden olduğu gibi mavi, siyah renklenmeler oluşabilir.
 

KAYIN AĞACI AKGÜRGEN

Orta sert, kırmızı kahveden kırmızıya kadar renklerde, uzun lifli, çok dayanıklı, düz damarlıdır. Yetişme şartları ve rutubet miktarı ile ilgili olarak işlenme özellikleri değişir. El aletleri ve makinelerde işlemede orta derecede direnç gösterir. Çok iyi tornalanma özelliğine sahiptir, buharlama ile bükülme özellikleri çok daha iyi hale getirilir. Çivilemede ön delme işlemine gerek vardır. Direkler, serenler hatta iskelet ve tezgâh için uygundur. Kolay yapıştırılır, renk verilebilir, çok iyi cila kabul eder. Böceklere karşı 
 

KARAAĞAÇ

El aletleri ve makinelerle oldukça kolay işlenir. Keskin aletler kullanılmalıdır. Planyalamada güçlükler ortaya çıkabilir, kesilebilir, çivilenme ve yapıştırılma, renk verme ve cilalanması iyidir. Buharlanmış malzeme bükülme özelliklerine sahiptir.
 

İROKO

Yumuşak bir ağaçtır. Açık kahverengi tonunda olup, havadaki oksijenle temas eden yüzeyler kendiliğinden kahverengi tonuna ulaşır. Düz lifli bir yapısı vardır. Tek düz renk bir görüntüye sahip olup, üzerinde gözle görülebilen desenler yoktur. meşe gibi, derin damarlı, pürüzlü yapısıvardır.
 

IHLAMUR

 Yumuşak, beyaz, dayanıklı, uzun lifli, düz damarlı. Ihlamur ile çalışmak kolaydır ve yarılıp parçalanmaz. Döşeme, tekne sarımı çıtaları, vale çıtalar, dekoratif şeritler vs. için ziyadesiyle uygundur. Ancak pürüzlü yüzeyler teşekkül etmemesi için ince ve keskin aletler kullanılmalıdır. Tornalanabilir, çivilenebilir, vidalanabilir, yapıştırılması iyidir. Renk verilebilir, cilalanabilir. Bir dereceye kadar oyma işleri için önemsenebilir, bundan böyle ıhlamur çok küçük parçalar halinde çalışılacağı zaman damarlara karşı çok temiz olarak çalışmak gerekir. Makara ve bogota (deadeye) gibi zorlanmaya maruz kalan parçalar için çok uygun değildir. Ihlamur tüm muhtemel boyutlarda yaprak (plaka), kütük ve şerit olarak piyasada bulunmaktadır.
 

FISTIK ÇAMI

Yumuşak, sarımsıdan pembeye kadar geniş renkli, sıkı damar, kısa lifli, düz damarlı fakat çok koyu gözeneklidir ve reçineside  vardır. İşlemesi ve oymacılığı kolaydır. Gemi modelciliğinde kullanılmaktadır. Doğal reçinesi,  boyama, cilalama, yaldızlamada sorunlara yol açar. Oldukça ucuz. İsviçre çamı ve Sibirya sarıçamı olarak da bilinir. Spiral lifli bir ağaçtır.
 

DIŞBUDAK

 İşlenmesi iyidir, körleştirme etkisi orta derecede olup, çivilemede ön delme işlemine gerek vardır. Kolay renk verilir, çok iyi cila kabul eder, kesilebilir, soyulabilir, yapıştırılması iyidir. Oldukça iyi kurutulabilir. Ancak, yüzeysel, çatlaklara ve yarılmalara dikkat edilmelidir. Spiral lifli bir ağaçtır.
 

CEVİZ AĞACI

 Sert, açık kahveden koyu kahveye kadar geniş bir renk çeşitliği, kısa lifli, dayanıklı, düz damarlı. Çoğu zaman renk olarak meşe gibi görünür, sert olmasına rağmen nispeten işlemesi ve kıvrılması kolaydır. Kolay ve düzgün bir şekilde işlenir, düzgün yüzeyler elde edilir. Çivileme ve vidalanması iyidir, orta derecede yapıştırılabilir, çok iyi renk verilir ve çok iyi cila kabul eder. Diri odun kolay, öz odun güç emprenye edilir. Ayrıca oymacılık için iyidir. Gemi modelciliği aşamalarında kullanılan ideal ağaçlardan biridir. Amerikan cevizi, yaklaşık olarak Avrupa cevizleri gibi aynı kaliteye sahiptir. Çalışılması çok zor olmasına rağmen Afrika cevizi çok ucuzdur. Ceviz, hemen hemen her şey için kullanılmaktadır. Görünür iskelet, çerçeve, gemi omurgası, güverte, kaplamalar, küçük parçalar ( makara ve Bogota “deadeye” ) ve oyma işleri.
 

BALSA

Çok yumuşak, beyaz, gözenekli, kırılgan bir malzemedir. Kolay çalışılır fakat iyi görünmez ve sadece pruva ve kıçta dolgu parçası olarak kullanılabilir. Çivi tutuculuğu yoktur. Gemi modelciliği için çok az kullanılır. Ucuzdur.
 

ARMUT

 Orta sert, parlak orta kahverengiden az kırmızımsıya kadar renk yelpazesi, kısa lifli, düz damarlı. Biçilmesi orta derecede güçtür. Armut, çalışmak ve oyma yapmak için mükemmeldir ki zor parçalanır. Son derecede iyi tornalanabilir, çivi ve vidayı iyi tutar, iyi yapıştırılır. Gemi yapımı aşamasında ideal olan kerestelerden birini temsil eder. Özellikle renk verilmesi ve cilalanması iyidir. Siyah renk verilerek abanoz a benzetilir, buharlama suretiyle kırmızımsı kahverengi bir renk elde edilir. Armut ağacından elde edilen tomruklar mayıs sonuna kadar işlenmelidir. Kesilen kısımlarda çatlama tehlikesi olduğundan havadar bir yerde istif edilmemelidir. Hemen hemen her şey için kullanabilirsiniz: görünür iskelet, kaplama, tekne sarma, kaldıraç ve donanımın her çeşidi hatta oyma parçalarında bile.
 

AKÇAAĞAÇ

 El aletleri ve makinelerle kolay işlenir ve düzgün yüzeyler elde edilebilir. Kesilebilir, soyulabilir, çok iyi çivi ve vida tutar, yapıştırılabilir, renk verilebilir, iyi cilalanır. Spiral lifli bir ağaçtır.
 

ABANOZ

 Resminden de belli olduğu üzere kömür kadar siyah bir ağaçtır. En az bir mermer kadar serttir ve oldukça yağlı bir ağaçtır. Gemi modelciliğinde, özellikle kalyon tiplerinde siyah bölümlerde, boya yapma işleminden kurtulmak için kullanılır. Boğata  yapımı için sıklıkla tercih edilir. Bu ağacın işlenmesi sırasında meydana çıkan talaş ve tozların insan sağlığına zararlı olduğu bilinmektedir. O sebepten çalışılırken koruyucu maske kullanım zorunluluğu vardır. Oldukça pahalı bir ağaç türüdür.

 

ONLİNE DECK

Hayalinizdeki Deck tasarımı yaratabilmek için "Online Deck Tasarım" ekranlarımızı kullanın, kendi tasarımlarınızı yapın.

ANKET

Evinizde Ahşap Deck Kullanıyormusunuz?
 

ZİYARETÇİLERİMİZ

mod_vvisit_counterBugün4
mod_vvisit_counterDün2
mod_vvisit_counterBu Hafta13
mod_vvisit_counterGeçen Hafta0
mod_vvisit_counterBu Ay26
mod_vvisit_counterGeçen Ay174
mod_vvisit_counterToplam55845